Państwowe Muzeum na Majdanku to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, który funkcjonował w latach 1941-1944 zlokalizowany w Lublinie.
Na częściowo zachowanym terenie byłego obozu koncentracyjnego znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941–1944 usytuowanych w dawnej części administracyjnej obozu (3 obiekty: biuro oddziału więźniarskiego, dom kierownika tego oddziału, barak nadzorczyń), na obszarze pól więźniarskich (49 obiektów: baraki, wieże i wartownie, stare krematorium, 2 prace rzeźbiarskie więźniów), w części gospodarczej (17 obiektów: magazyny, warsztaty, barak łaźni i komór gazowych) oraz nowe krematorium.
Państwowe Muzeum na Majdanku udostępnia zwiedzającym baraki, w których zgromadzone są różnorodne tematycznie wystawy historyczne. Są to m.in.:
Wystawa „Majdanek. Przeszłość i teraźniejszość” – zdjęcia archiwalne z terenu obozu wykonane w czasie okupacji oraz zdjęcia współczesne tych samych miejsc
Wystawa „Lublin w czasie okupacji niemieckiej” – informacje o okupowanym mieście zilustrowane historycznymi fotografiami wielkoformatowymi oraz zdjęciami współczesnymi tych samych lokalizacji
Wystawa „Przybyli do getta… Odeszli w nieznane…” – aspekty i okoliczności masowego mordu na Żydach polskich i zagranicznych dokonanego w ramach „Aktion Reinhardt”
W trakcie zwiedzania natkniesz się na tablice z relacjami świadków, podświetlone tablice z komentarzami historycznymi oraz ogrom tablic informacyjnych. Wizyta w tym miejscu to niebywale smutna, ale cenna lekcja historii.
Zwiedzanie indywidualne jest bezpłatne!!!
więcej tutaj